جشنواره پدر قصه های ایرانی برگزار می گردد

به گزارش ساعت شیک به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لیلا کفاش زاده مسئول پژوهش و آموزش بچه ها و نوجوانان پژوهشگاه امروز چهارشنبه همزمان با سالروز درگذشت زنده یاد عاملی با اعلام این خبر گفت: 42 سال پیش برنامه قصه ظهر آدینه با شما در پنجمین روز از ماه اردیبهشت با روایت بدون متن قصه خاله سوسکه و با صدای گرم و شیرین این مرد بزرگ کلید خورد و به مدت ده سال هر ظهر آدینه میهمان خانه های بچه ها و نوجوانان ایرانی بود.

جشنواره پدر قصه های ایرانی برگزار می گردد

او اضافه کرد: بعد ها قصه موزیکال خاله سوسکه که حمید عاملی به شکل شعری بلند آن را باز سرایی نموده بود با صداپیشگان بزرگی همچون مرتضی احمدی اجرا و به صورت نوار کاست به کتاب صوتی بدل شد.

این پژوهشگر حوزه کودک همچنین گفت: حمید عاملی افزون بر قصه گویی حدود 100 اثر در حوزه کودک و نوجوان تالیف نموده که بیشتر آنها از باز افرینی ادبیات فاخر و کلاسیک ایرانی اقتباس شده اند. آثاری همچون هفت دلاور، پادشاه و کنیزک، چنین گفت رای و هفت قصه برای هفت روز از جمله این دسته اند.

به گفته کفاش زاده: خاله سوسکه، کدو قلقله زن، تقی لجبار، سایه و سپیده و آقاموش شکمو نیز از جمله آثار صوتی این پژوهشگر حوزه قصه و داستان است.

او تاکید نمود: مهمترین و تاثیر گذار ترین اثر پژوهشی حمید عاملی مجموعه داستان های فاخر هزار و یک شب است که خود میراث مکتوب و ماندگار ادبیات ایران زمین به شمار می رود.

کفاش زاده اضافه کرد: این اثر در سیزده مجلد باز آفرینی شده بود که مرکز پژوهش های رادیو تنها سه جلد از آن را به چاپ رساند.

به گفته وی حمید عاملی در آخرین سال های کاری خود گوینده برنامه یک شب از هزار و یک شب در رادیو بود که 824 قسمت از آن را هم اجرا کرد.

این پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان همچنین گفت: حمید عاملی برای احیای هزار و یک شب به همراهی دوستان و فعالان حوزه گردشگری طرحی به نام هزار و یک شب ایرانی پیشنهاد داده بود که در کمیته های تخصصی میراث فرهنگی نیز به تصویب رسیده بود.

به گفته کفاش زاده این طرح ترکیبی از قصه های هزار و یک شب و راستا جغرافیایی قصه ها بود که تبدیل به مقصد گردشگری می شد.

مسئول پژوهش و آموزش بچه ها پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه جمعی از فرهنگ دوستان بادرود، شهر پدری حمید عاملی، کتابخانه ای به نام ایشان تاسیس نموده اند، اضافه کرد: آنها قصد دارند به مناسبت دهه فجر جشنواره ای به نام پدر قصه های ایرانی با حضور بچه ها و نوجوانان برپا نمایند زیرا حمید عاملی جلسات شب شعری در این شهر برای علاقه مندان به شعر برپا نموده بود که به طور منظم هر ماه یک بار برگزار می شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جشنواره پدر قصه های ایرانی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره پدر قصه های ایرانی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید