سند بهره وری آب کشاورزی سمنان امضا شد

به گزارش ساعت شیک، رئیس اتاق بازرگانی سمنان گفت: یکی از ارکان مهم فراوری محصولات کشاورزی تقویت امنیت غذایی و تأمین به هنگام کیفی نهادهای مورد احتیاج و استفاده بهینه از آن ها است.

سند بهره وری آب کشاورزی سمنان امضا شد

علی اصغر آدینه ای، در نشست امضای سند همکاری بهره وری آب کشاورزی ادامه داد: با توجه به کمبود آب مورد تقاضا، افزایش جمعیت و احتیاج بیشتر به ارتقا کیفی سطح زندگی و استفاده بی رویه از منابع پایه، مدیریت و بهره وری آب کشاورزی یک الزام است، برای این کار، اتاق سمنان و سازمان جهاد کشاورزی توافقاتی در خصوص بهره وری کشاورزی کردند.

آدینه ای اضافه نمود: استمرار مدیریت پایدار فراوری محصولات کشاورزی به همراه برنامه ریزی های دقیق و قابل اجرا در کلیه ابعاد با تکیه بر ارتقاء بهره وری از نهاده آب لازم است، بدین خاطر این تفاهم نامه با توافق طرفین در این راستا تهیه و تدوین شده است.

سید حسن میرعماد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: به منظور برخورداری و بهره مندی از راهبردها و سیاست های مطلوب برای برطرف نارسایی و گذار به سوی کشاورزی پایدار و بهره وری آب تفاهم نامه سند ارتقای بهره وری آب کشاورزی با افقی 10 ساله بین سازمان جهاد کشاورزی و اتاق استان سمنان امضاء شد.

او اضافه نمود: ارتقای امنیت غذایی و بهبود شرایط مالی بهره برداران و فعالان کشاورزی به وسیله توسعه کشاورزی پایدار و بازار محور با تکیه بر افزایش بهره وری منابع و عوامل فراوری به ویژه آب، از چشم اندازهای تفاهم نامه این سند است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ادامه داد: سند بهره وری آب کشاورزی استان برای تعادل بخشی در مصرف این عنصر حیات بخش است.

او اظهار داشت: بر اساس این سند، 12 درصد سطوح کشت در سمنان کاهش می یابد اما، 27 درصد فراوریات کشاورزی این استان در افقی 10 ساله افزایش پیدا می نماید.

میرعماد یادآور شد: برطرف موانع و تسهیل دسترسی کشاورزان به فناوری های نوین و نهاده های مطلوب مورد احتیاج و ایجاد ابزارهای قانونی و مشوق ها به منظور ایجاد انگیزه برای بهره وران از جمله اقدام های اساسی برای تحقق این سند است.

بر اساس سند ملی بهره وری آب، مصرف آب بخش کشاورزی در استان سمنان که اکنون 941 میلیون مترمکعب است، باید با تمرکز بر افزایش بهره وری به 654 میلیون مترمکعب کاهش یابد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "سند بهره وری آب کشاورزی سمنان امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند بهره وری آب کشاورزی سمنان امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید