فیلم پوست، عاشقانه ای در دنیای جن و پری

به گزارش ساعت شیک، پوست عاشقانه ای است که در فضایی خیال گونه اتفاق می افتد. برادران ارک تلاش کردند در فیلم پوست فضای شخصی که مد نظرشان بود را روایت کنند و به آن نوع سینمایی که تعلق خاطر دارند بپردازند.

فیلم پوست، عاشقانه ای در دنیای جن و پری

تینا جلالی| موضوع اولین ساخته برادران ارک، عشق، جادو و خرافه پرستی است. پوست داستان خانواده ای را روایت می کند که زندگی آدم های آن به دلیلی دچار مشکل می شود؛ به بیانی دیگر داستان این فیلم درباره افسانه های محلی و داستان های روایت شده در خطه آذربایجان است و در آن عجایب نگاری های فراوانی لحاظ شده است.

پوست عاشقانه ای است که در فضایی خیال گونه اتفاق می افتد. برادران ارک تلاش کردند در فیلم پوست فضای شخصی که مد نظرشان بود را روایت کنند و به آن نوع سینمایی که تعلق خاطر دارند بپردازند.

به بهانه نمایش این فیلم در سی و هشتمین جشنواره ملی سی وهشتم فیلم فجر با بهرام و بهمن برادران ارک گفت وگویی انجام دادیم که از نظر می گذرانید.

بعضی منتقدان معتقد بودند فیلم پوست در رسته فیلم های ترسناک قرار می گیرد.

بهمن: در فضای هارور قرار نمی گیرد، اما فیلم مضمون ترسناکی دارد.

سوژه عجیب، غریب فیلم از کجا به ذهن تان رسید؟

بهمن: سوژه فیلم از افسانه های محلی فولکلور جن ها و پری ها الهام گرفته شده است، اما داستان را خودمان نوشتیم. به نظر من فیلم حال و هوای قصه های هزار و یک شبی دارد.

با توجه به اینکه فیلم پوست در فضای متفاوت از آثار معمول سینمای ایران ساخته شده؛ به نظر می آید فیلم پرزحمتی را به عنوان اولین فیلم انتخاب کردید.

بهمن ارک: همین طور است. برای ساخته شدن این فیلم از لوکیشن های متفاوت زیادی استفاده کردیم، گریم شخصیت ها و کاراکتر های فیلم بسیار سنگین است و از جلوه های بصری زیادی بهره بردیم. همچنین بازیگران زیادی هم در این فیلم با ما همکاری داشتند. اساسا پوست فیلمنامه پیچیده ای داشت. این را هم بگویم که ما دوست نداشتیم فیلم اول مان کار آسانی باشد از همین رو دنبال موضوعی رفتیم که مورد علاقه مان بود.

بهرام ارک: ببینید، در ساخت این فیلم تلاش کردیم فضای شخصی که مد نظرمان بود را روایت کنیم و این تعلق خاطر ما به فضای شخصی قطعا تاوانی هم دارد و نظر همه مخاطبان را جلب نمی کند و از ابتدا هم در جریان این تفاوت ویژگی بودیم و با این دانش به سراغ ساخت این موضوع رفتیم.

این را هم در نظر بگیرم که اساسا عرصه هنر عرصه تجربه و آزمون وخطاست. باید فضا های مختلف را تجربه کرد. از این جهت ما خوشحالیم که تا به امروز در چنین زمینه ای فیلم ساخته نشده است وخوشحال می شویم که مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

همچنین به لحاظ ساختاری روایت تجربی و هنری هم که انتخاب کردید سختی کار دوچندان می شود؟

بهمن: به نظر من نگاه اکسپریمنتالی در فیلم لحاظ شده در نوع روایت ساختار به هم ریخته ای را برای خودمان انتخاب کردیم. در میان فیلم هایی ایرانی تجربه نویی به شمار می رود.

اینکه داستان پیچیده را با نابازیگران روایت کردید چه هدفی داشتید؟

بهمن: از ابتدا ترجیحم این بود که از بازیگران شناخته شده در فیلم بهره ببرم. اما بعد تصمیم ما عوض شد ولی همین بازیگر هایی هم که در فیلم حضور دارند از پس نقش شان به خوبی برآمده اند. اعتقادی هم ندارم فیلم به واسطه حضور بازیگران برجسته نشان داده می شود. داستان فیلم ایجاب می کرد با این رویکرد پیش برویم و از بازیگران اورجینال برای روایت قصه بهره ببریم.

از آنجایی که در سال های گذشته ثابت شده مخاطب با فیلم های غیرمتعارف ارتباط خوبی برقرار نمی کند از نظر شمای کارگردان ارتباط مخاطب با این فیلم چگونه خواهد بود؟

بهمن: اتفاقا من بر این عقیده ام که مخاطب چنین فیلم هایی را دوست خواهد داشت. اگر تجربه ثابت کرده تماشاگر در سینما با این نوع فیلم ها ارتباط برقرار نمی کند برای این است که سوژه ها خوب از آب درنمی آیند. اگر فضایی خلق کنیم که باورپذیر و پیچیده باشد مخاطب خودش فیلم را کشف می کند و تا آخر به تماشای داستان می نشیند به شرطی که حس جست وجوگرایانه در فیلم باشد.

بهرام: به نظر من هم مخاطب این فیلم را دوست خواهد داشت البته برای آن دسته از مخاطبان که به فیلم های اجتماعی با ریتم تند عادت دارند و این فیلم فاقد حضور سلبریتی است جاذبه نخواهد داشت، اما ما تلاش کردیم با فضاسازی خاص اتمسفر جدیدی برای این فیلم به وجود بیاوریم. دلهره و تعلیق مندرج در فیلم برای بعضی مخاطبان خصوصا تماشاگران خاص اهمیت دارد.

آیا فیلم صرفا به وجه هنری و تجربی تمرکز دارد یا داستان هم برای مخاطب تعریف می کند؟

بهرام: فیلم پوست به شدت داستان گوست اساسا خاصیت افسانه داستان گویی است، اما از آن جهت که مخاطب چنین صحنه هایی را تا به حال ندیده فیلم تجربی به نظر برسد؛ اساسا داستان به سمتی می رود که فضای بصری خاصی به وجود می آورد ولی فیلم ما کاملا قواعد فیلم های کلاسیک را رعایت کرده و داستان گوست.

با این مورد عجیب و غریبی که در فیلم پوست روبرو هستیم آیا احیانا این فیلم پیامی هم به مخاطب انتقال می دهد؟

بهرام: این فیلم با فضایی که دارد شاید پیام اجتماعی نداشته باشد، اما از آنجایی که یک ایده ناظر دارد کلیت فیلم را به سمت خودش می کشد و به مخاطب خودش می گوید که هر آنجور که به دنیا نگاه کنی همان طور بازتاب برایت خواهد داشت. اگر بدی کنی بد می بینی و خوبی هم برایت خوبی ارمغان دارد؛ منتها این پیام ها توسط جن به مخاطب انتقال داده می شود.

از آنجایی که در بحث کارگردانی هر دو نفر شما در این فیلم با هم همکار بودید آیا در زاویه نگاه به مشکل نمی خوردید؟

بهمن: (می خندد) ما دایم با هم جنگ داریم. هر کسی ایده خودش را دارد من از یک زاویه به موضوع نگاه می کنم بهمن از زاویه دیگر. اختلاف نظر زیاد داریم. به هر جهت دو کارگردانه بودن کار را سخت می کند، اما در بیشتر وقت ها به اجماع هم می رسیدیم. بنده خدا فیلمبردار از دست ما چه کشید تا به نقطه نهایی برای قرار دادن دوربین برسد.

بهرام: اختلاف دیدگاه داریم، اما با صحبت های زیاد به اشتراک نظر می رسیم.

فیلم های کوتاه شما در جشنواره های مختلف با استقبال روبرو شده، پیش بینی شما از میزان استقبال منتقدان و مخاطبان از جشنواره فجر چیست؟

بهمن: خیلی به موضوع رقابتی نگاه نمی کنم، اما به هر جهت جایزه و تشویق را هم دوست داریم. بپذیریم که سلیقه داوران متفاوت است. بیشتر دیده شدن فیلم توسط مخاطبان و منتقدان برای من مهم است. بحث رقابت اولویت اول من نیست.

چقدر به دیده شدن فیلم تان در فجر امیدوار هستید؟

بهمن: به نظر من فجر باعث دیده شدن فیلم می شود اگر جایزه بگیرد جست وجو و کنجکاوی پیرامون آن بیشتر هم می شود ولی ممکن است فیلم توجه داوران را به خود جلب نکند. نظر داوران مبنی بر بد بودن فیلم نیست.

فیلم هایی در تاریخ سینما ساخته شده که در خاطره ها مانده و اتفاقا تاثیرگذار هم هستند، اما در جشنواره جایزه نمی گیرند. باز هم می گویم جایزه دریافت را دوست دارم، اما برای جایزه دریافت تاوان نمی پردازم. دوست دارم وجه هنری فیلم در دیده شدن آن نقش داشته باشد.

منبع: فرادید

به "فیلم پوست، عاشقانه ای در دنیای جن و پری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم پوست، عاشقانه ای در دنیای جن و پری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید