راه چاره های کسب درآمد پایدار شهری و گذر از درآمد های ناپایدار

به گزارش ساعت شیک، منابع کسب درامد جهت ارائه و عدالت در توزیع خدمات شهری، یکی از معضلاتی است که مدیریت شهری سالهاست که با آن دست به گریبان است.

راه چاره های کسب درآمد پایدار شهری و گذر از درآمد های ناپایدار

به گزارش گروه اجتماعی ساعت شیک، منابع کسب درامد جهت ارائه و عدالت در توزیع خدمات شهری، یکی از معضلاتی است که مدیریت شهری سالهاست که با آن دست به گریبان است. امروزه افزایش نرخ رشد جمعیت شهری نسبت به رشد جمعیت ملی تبدیل به یک چالش جدی جهت مدیریت شهری شده است. 7 قالب درآمدی و تقریبا 100 زیرمجموعه آن، برای مدیریت شهری جهت انجام وظایف محوله مطابق ماده 55 قانون شهرداری ها، در نظر گرفته شده است که در چهار ردیف کلی تقسیم بندی میشوند:

1) عوارض

2) فروش خدمات

3) یاری بلاعوض

4) استقراض

اگرچه استقراض را به علت سهم ناچیز آن میتوان نادیده گرفت. این تقسیم بندی در شهر های توسعه یافته نیز دارای قالب یکسان است ولیکن درصد تخصیص هرکدام متفاوت است.

منابع درآمد شهرداری به دو گروه درآمد پایدار و ناپایدار تقسیم میشوند، درآمد هایی را پایدار در نظر میگیریم که دارای سه مولفه اصلی باشند:

الف) استمرار کسب درآمد

ب) استقلال نسبی از شرایط بازار و دولت

ج) منابعی که به واسطه آن ها کیفیت زندگی شهری به ویژه برای نسل های آینده در معرض آسیب قرار نگیرند.

در جهت دیگر درآمد های ناپایدار، همانند فروش تراکم و کاربری، باعث آسیب هایی به زیست شهری همچون افزایش قیمت مسکن، گسترش حاشیه نشینی، بالا رفتن تراکم جمعیت، آلودگی های زیست محیطی، افزایش ترافیک شهری، و در کل سبب نادیده دریافت حقوق شهروندی و تخریب منابع نسل های آینده خواهند شد.

دیدگاه های جدید برای دستیابی به منابع نوین و اصلاح ساختار منابع موجود، در قالب تدوین بودجه های انقباضی، سبب دسترسی به درآمد های پایدار و در نتیجه، کارآمدی مدیریتی و ایجاد رضایت در جامعه شهروندی میگردند. از دهه 70 اخذ عوارض - همانند عوارض ساختمان و اراضی، عوارض ارتباطات و حمل و نقل، عوارض پروانه کسب و فروش - نقش جدی در کسب در درآمد های شهرداری ها را ایفا کرده است.

جهت کسب درآمد پایدار، راه حل های زیر پیشنهاد میشود، البته باید دقت نمود کسب درآمد پایدار باید متمرکز بر اصل مشارکت پذیری، کارآفرینی و ایجاد اشتغال و حفظ زیست شهری باشد. طرح های زیر در سه قالب محله محور، منطقه محور و شهر محور دیده شده است.

1- احداث ویا گسترش پروژه های تجاری و تفریحی با نگاه محله محور: کسب اجاره بها از این پروژه ها درآمد مناسبی را برای شهرداری ایجاد می نماید. همچنین با توجه به اینکه احتیاج ها به صورت محله محور برای مردم برطرف شده علاوه بر کاهش هزینه شهروندان، سبب کاهش آلودگی هوا و اثرات زیست محیطی، کاهش ترافیک و اتلاف انرژی خواهند شد و در کنار آن افزایش رضایت شهروندی را در پی خواهند داشت.

2- ساماندهی، یکپارچه سازی، بازیابی و بهره وری دوچندان از ظرفیت های گردشگری داخل شهری: به عنوان مثال ظرفیت های گردشگری زیادی در شهر تهران وجود دارد که رشد و گسترش این مکان های تفرجگاهی جهت کسب درآمد، ساماندهی اوقات فراغت و ارایه برنامه های فرهنگی شهری می تواند بسیار موثر باشند.

3- طراحی فضا های فرهنگی و نمایشگاهی جدید و گسترش آن به صورت منطقه محور و برگزاری نمایشگاه های فصلی و دائمی. همچنین مشارکت شهرداری در برآوردن احتیاج های شهروندان به عنوان نمونه در مسائل تولیدی، کشاورزی و دامپروری می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال و کارآفرینی، سبب کسب درآمد پایدار نیز شود.

4- جلب مشارکت مردمی در اداره امور شهرها، جذب سرمایه گذار و استفاده از پتانسیل شهروندان و برون سپاری بخش از فعالیت شهری به گروه ها و انجمن های مردم نهاد. به تبع آن ها فعالین یا در بخشی از درآمد های حاصله شریک خواهند بود و یا با پذیرش برطرف بخشی از احتیاج های شهروندان، سبب چابک سازی و کاهش هزینه های شهرداری میگردند. البته مشکل عدم مدیریت واحد در شهر ها ممکن این جهت را ابتدا با چالش روبرو کند که استمرار در آن سبب گذر از آن خواهد شد.

5- کوشش دو چندان جهت شکل گیری شهر هوشمند و به تبع آن بهبود سیستم مدیریت و برنامه ریزی شهری و استفاده از فضای مجازی جهت پاسخگویی به احتیاج شهروندان که باعث کاهش هزینه های جاری شهرداری خواهد شد. از طرف دیگر ساختار سازی جهت ایجاد شهر هوشمند باعث ایجاد درآمد برای شهرداری از منابع حمایتی و پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری، نیز میشود.

6- تغییر و نگرش جدید در ساختار و وصول درآمد های پایدار شهرداری: به عنوان نمونه در حال حاضر شهرداری برای دیرکرد عوارض همانند عوارض سالیانه خودرو طرح های جریمه اجرا میکند. اما میتوان طرح های تشویقی شهروندان خوش حساب را جایگزین طرح های جریمه ای نمود. طرح های تشویقی همانند: تخفیف در عوارض ارائه خدمات شهری، اولویت استفاده از ساختار های خدماتی، تفریحی و تفرجی شهرداری، اولویت و تخفیف استفاده از طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا و... باعث ترغیب مردم به پرداخت به هنگام عوارض خواهند شد در نتیجه شهرداری میتواند اکتساب سریعتری نسبت به این بخش از درآمد ها داشته باشد.

7- ایجاد سامانه قابل دسترس و همه فهم با توجه به گستره مخاطبین شهری، برای شفاف سازی نحوه هزینه کرد درآمد های شهرداری. پرواضح است هنگامی که مردم در جریان نحوه هزینه کرد های شهری باشند آمادگی آن ها جهت همراهی و همکاری با ساختار شهرداری ها دو چندان خواهد بود و یاوران شهری شکل خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "راه چاره های کسب درآمد پایدار شهری و گذر از درآمد های ناپایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های کسب درآمد پایدار شهری و گذر از درآمد های ناپایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید