مرمت طبقات اول و دوم زیگورات چغازنبیل به سرانجام رسید

به گزارش ساعت شیک به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل گفت: اقدامات اجرایی این پروژه که با برپایی کارگاه حفاظت و مرمت، تامین مواد و مصالح بهینه و نیروهای مورد احتیاج از شهریور ماه سالجاری شروع شده بود به تازگی انتها یافته است.

مرمت طبقات اول و دوم زیگورات چغازنبیل به سرانجام رسید

وی همچنین مرمت و اجرای اندود حفاظتی قسمت هایی از حصار درونی ، میانی و همچنین دروازه های ورودی معبد را که در اثر بارندگیهای ماه های گذشته آسیب دیده بودند را از جمله اقدامات انجام شده سالجاری در این بنا بیان کرد.

پاکسازی سطوح زیگورات، آماده کردن آنها جهت اندود مجدد در جبهه های شمالی، شمال شرقی و جنوب غربی، اصلاح شیب بندی سطوح جهت تسریع و تسهیل حرکت آب های سطحی ، مرمت و احداث ماهیچه های خشتی - کاهگلی در لبه های طبقات و سطوح به منظور جلوگیری از سرریزآب های سطحی بر روی دیواره ها، پر کردن شیارهای موجود در بدنه اتاق های ضلع جنوب غربی که در زمان گریشمن حفاری شده اند و .... از دیگر اقدامات مرمتی در این اثر دنیای است.

این بنای تاریخی شاهد منحصر به فرد و استثنایی از فرهنگ و سنت تمدن ایلامی، شاهدی از اعتقادات ایلامیان به عنوان یک از قدیمی ترین گروه های بومی ناپدید شده ایران و نمونه برجسته از فضاهای شهری با طراحی ایلامی است.

محوطه چغازنبیل ، شامل بقایای یک شهر و اجتماع بزرگ مربوط به دوران ایلام میانه (حدود قرن چهارده پیش از میلاد) بوده که از تپه های متعددی تشکیل شده است. شهر در اواخر سده چهاردهم پیش از میلاد تخریب و طی آن بخشهایی از بناها بر اثر آتش سوزی نابود شد. این محوطه که در دوره محدودی مسکونی بود، پس از ویرانی هیچگاه رونق قبلی را بدست نیاورد و فقط سکونت های کوچک و استقرارهایی موقتی در دورانهای متأخرتر پارتی و ساسانی در آن ایجاد شد. عملیات کاوش محوطه، با نمایان شدن یک طاق آجری هنگام ساخت جاده شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، در سال1344 خورشیدی به سرپرستی دکتر عزت الله نگهبان شروع شد و تا سال1357 ادامه یافت.

در این مدت با انجام چهارده فصل کاوش مداوم، آثار معماری ارزشمندی بدست آمد. هم اکنون نیز برای شناخت بیشتر و بهتر تاریخ و تمدن ایلام، عملیات کاوش با استفاده از سیستم های جدید (مانند ژئوفیزیک) در این محوطه در حال اجرا است. آثار معماری مکشوفه در این محوطه شامل مجموعه آرامگاه ها و چند مجموعه بزرگ دیگر است. این اثر تاریخی به همراه تخت جمشید و میدان نقش دنیا به همت زنده یاد دکتر شهریار عدل در 4 آبان ماه 1358 در فهرست میراث دنیای نهاده شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مرمت طبقات اول و دوم زیگورات چغازنبیل به سرانجام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت طبقات اول و دوم زیگورات چغازنبیل به سرانجام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید