گاز دهید تا مرغ ارزان گردد

به گزارش ساعت شیک، مدیران مالی کرمانشاه برآورد نموده اند که در صورت گازدار شدن واحدهای مرغداری استان در فصل سرما قیمت مرغ در بازار کاهش پیدا خواهد نمود.

گاز دهید تا مرغ ارزان گردد

به گزارش ساعت شیک به نقل از ایرنا، در استان کرمانشاه 4 میلیون و 650 واحد دامی و بیش از یک هزار و 333 واحد دامپروری صنعتی شامل 700 واحد مرغداری گوشتی صنعتی، 176 واحد گاوداری شیری، 181 واحد پرواربندی گوساله و 219 واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین 25 واحد مرغداری تخم گذار، 13 واحد پرورش بوقلمون صنعتی، 9 واحد مرغ مادر گوشتی، 4واحد جوجه کشی، 2 واحد مرکز پرندگان زینتی و 5 واحد پرورش شترمرغ وجود دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در آخرین نشست کارگروه اشتغال استان که در استانداری کرمانشاه برگزار گردید، گفت: باتوجه به شروع فصل سرما سوخت رسانی به واحدهای مرغداری لازم است.

راهنمایی حاتمی اضافه کرد: براساس آمار گرفته شده، 100 واحد مرغداری استان در حالی که کمتر از صدمتر با خطوط لوله گاز فاصله دارند از نعمت گاز بی بهره اند.

وی با تاکید بر اینکه باید سازوکاری در نظر بگیریم تا این واحدها هرچه سریع تر گازدار شوند، گفت: براساس برآوردهای به عمل آمده در صورتی که یک واحد مرغداری به جای گازوییل گاز مصرف کند، قیمت مرغ را حداقل کیلویی 800 تومان کاهش می دهد.

معاون هماهنگی امور مالی استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه کاهش قیمت مرغ در بازار مصرف یک ضرورت است، اضافه کرد: گاز رسانی به واحدهای فراوری مرغ و تخم مرغ علاوه بر اینکه منجر به کاهش قیمت این 2 محصول در استان می گردد، از بروز ضررهای احتمالی در فصل سرما به فراورینمایندگان نیز جلوگیری می نماید.

حاتمی تاکید نمود: تا 2 هفته آینده واحدهای صنعتی و واحدهای کشاورزی فراوریی که در نزدیکی خطوط گاز هستند و از گاز طبیعی استفاده نمی نمایند، باید به منظور گازدار شدن، شناسایی شوند.

سوخت واحدهای فراوریی تامین می گردد

مدیرعامل شرکت توزیع فرآورده های نفتی استان کرمانشاه نیز در این نشست که در استانداری کرمانشاه برگزار گردید، بر تامین سوخت واحدهای فراوریی تاکید نمود و گفت: در صورت درخواست واحدهای فراوریی سوخت مورد احتیاج آنها در فصل سرما بدون وقفه تامین خواهد شد.

فریدون یاسمی، با بیان اینکه این شرکت اقدامات حمایتی از فرایند فراوری استان را در پیش گرفته است، ادامه داد: در صورت تامین سوخت واحدهای صنعتی تا یک ماه برای تسویه حساب به آنها فرصت خواهیم داد.

بدهی واحدهای صنعتی به شرکت گاز

مدیرعمل شرکت گاز استان کرمانشاه نیز در نشست کارگروه اشتغال بیان نمود: بدهی شرکت واحدهای فراوریی به شرکت گاز رقم بالایی است که باید هرچه زودتر نسبت به تسویه آن اقدام نمایند.

سیروس شهبازی اضافه کرد: آمادگی کامل برای گاز رسانی به واحدهای فراوریی استان وجود دارد، اما بعضی از واحدها تمایل چندانی به گاز دار شدن ندارند.

وی شرح داد: به عنوان مثال مجوز گازدارشدن 15 واحد صنعتی صادر شده است اما تا به امروز این واحدها برای انتقال گاز پیگیری ننموده اند.

45درصد واحدهای طیور کرمانشاه از گاز طبیعی بهره مند شده اند

معاون بهبود فراوریات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه هم در باره گازکشی واحدهای طیور استان به ایرنا گفت: از ابتدای طرح بهینه سازی مصرف سوخت واحدهای فراوریی، تا به امروز به 45 درصد از واحدهای طیور استان گازکشی شده است.

بهرام خانی اضافه کرد: طرح گازرسانی به واحدهای طیور از سال 94 شروع شده و در این راستا معاونت بهبود فراوریات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اقداماتی از جمله معرفی واحدهای طیور به شرکت گاز، اخذ استعلامات و یو تی ام را پیگیری نموده است.

وی گفت: اجرای طرح گازرسانی به واحدهای طیور توسط شرکت گاز و از محل مصوبه شورای اقتصاد تا در مرغداری ها هزینه گازکشی بر عهده شرکت گاز بوده و انشعابات داخل واحد بر عهده مجری است.

معاون بهبود فراوریات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در مجموع 669 واحد طیور در استان وجود دارد، گفت: تا به امروز به 302 واحد طیور گاز کشی شده که معادل 45 درصد کل واحدهای طیور است.

به گفته خانی، این واحدها شامل مرغداری های گوشتی، مرغداری های تخم گذار و مرغ مادر، بوقلمون و سایر ماکیان و واحدهای جوجه کشی است.

وی بیان نمود: عملیات گازرسانی به واحدهای باقی مانده در جهت خطوط لوله گاز توسط شرکت گاز در دست اقدام و اجرا است.

اکنون هزار و 310 روستا معادل 72 درصد خانوارهای روستایی و همچنین 28 شهر از 34 شهر استان کرمانشاه از گاز طبیعی بهره مند هستند.

سال گذشته بیش از 451 هزار تن انواع محصولات دامی شامل 336 هزار تن شیرخام، 36 هزار و 300 تن گوشت قرمز، 63 هزار و 800 تن گوشت طیور، 11 هزار و 100 تن تخم مرغ و چهار هزار و 83 تن عسل در استان کرمانشاه فراوری شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "گاز دهید تا مرغ ارزان گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاز دهید تا مرغ ارزان گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید