نحوه پرورش جوجه مرغ عشق

به گزارش ساعت شیک، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - اگر در جفت گیری مرغ عشق هایتان پیروز بوده اید و الان صاحب یک جوجه مرغ عشق تازه متولد شده هستید، مطالعه این مطلب به شما در نگهداری و پرورش جوجه مرغ عشق تان یاری می نماید.

نحوه پرورش جوجه مرغ عشق

احتیاج های اولیه جوجه مرغ عشق چند روزه

مهمترین شرایط محیطی و تغذیه ای برای پرورش جوجه مرغ عشق به توضیح زیر است:

1. بهترین شرایط برای مراقبت از جوجه مرغ عشقی که تازه از تخم در آمده است، مرغ عشق مادر است. این کار که توسط غریزه و به صورت طبیعی توسط والدین جوجه انجام می گیرد، به رشد بهتر جوجه شما یاری خواهد نمود.

2. روزانه به جوجه خود سرکشی کنید و برای لحظاتی کوتاه آن را در در دستان خود نگه داشته و به آرامی نوازش کنید. توجه داشته باشید یک جوجه مرغ عشق چند روزه بسیار نحیف است، بنابراین در نگه داشتن آن در دست خود بسیار دقت کنید. این جوجه ها در روز های اول هنوز توانایی نگه داشتن و تحمل وزن سر خود را ندارند، پس هنگام نگه داشتن این موضوع را مد نظر داشته باشید.

3. ضروری است حتما در داخل قفس از جعبه ای ترجیحا چوبی یا پلاستیکی برای آشیانه بهره ببرید. وجود آشیانه هم برای جوجه مرغ عشق و هم والدین آن، باعث ایجاد حس امنیت می گردد. به این منظور شما فقط آشیانه را در داخل قفس بگذارید و اجازه دهید مرغ عشق ها خودشان داخل آن را پر نمایند.

4. ضروری است هر هفته علاوه بر قفس آشیانه را نیز تمیز کنید. این کار به ویژه هنگامی که جوجه مرغ عشق در حال پر در آوردن است با فاصله زمانی کمتری انجام دهید تا از بروز هر گونه آلودگی و بیماری پیشگیری گردد.

5. مهمترین نکته در پرورش جوجه مرغ عشق، آنالیز سلامت جوجه توسط شماست. اگر مشاهده کردید که جوجه برای چند روز بی حال است یا هیچ گونه رشد و اضافه وزنی ندارد، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

نشانه های سلامت جوجه مرغ عشق

قوی بودن جوجه

وقتی که جوجه شما آغاز به پر در آوردن کرد و طول پرهایش به یک سانتی متر رسید، باید هنگامی که آن را در دست می گیرید، قوی و مستحکم باشد. این معین ترین شرط سلامت جوجه مرغ عشق در هفته های اول است.

باز شدن پا ها

یکی دیگر از نکات مهم در پرورش جوجه مرغ عشق توجه به مشکل بازشدگی پا هاست. این مشکل خیلی مواقع برای جوجه های مرغ عشق به وجود می آید. چنانچه شما متوجه شدید جوجه نمی تواند به خوبی بایستد و راه برود، پا های آن را آنالیز کنید. به پا های پرنده نگاه کنید و ببینید که پا های پرنده به سمت بیرون است یا به سمت داخل؟ اگر به سمت داخل باشند که دچار این مشکی نیستند، اما اگر به سمت بیرون باز شده باشند به احتمال زیاد دچار این مشکل است و برای برطرف کردن بهترین راه مراجعه به دامپزشک است.

سرماخوردگی و سوء تغذیه

بیشتر اوقات این مشکل هنگامی رخ می دهد که دمای نگهداری قفس پایین است. به این منظور قفس را در محلی با دمای 26 تا 27 درجه سانتی گراد منتقل کنید. نور کافی و غیر مستقیم خورشید به همراه دادن غذا های مورد علاقه پرنده به همراه ویتامین B به آن، برای برطرف این مشکل مفید است.

رژیم غذایی جوجه مرغ عشق

رژیم غذایی مناسب برای پرورش جوجه مرغ عشق، علاوه بر دانه های آماده موجود در بازار، باید شامل میوه و سبزیجات تازه مانند موز، هویج، انواع برگ سبزی و … باشد، همچنین آب سالم و بدون کلر برای خوردن در اختیار جوجه قرار دهید. دقت کنید که هرگز نباید به جوجه مرغ عشق هسته میوه هایی مانند هلو، گلابی و … داد. همچنین توجه داشته باشید جوجه مرغ عشق به تنوع غذایی و غذای تازه احتیاج دارد.

مستقل کردن جوجه مرغ عشق

زمانی که عمر جوجه نزدیک به 42 روز شد، شما می توانید آن را از آشیانه به طور کامل در بیاورید، این کار به رشد بهتر جوجه یاری زیادی می نماید و بعد از یک هفته آن را به قفس مجزایی از والدین منتقل کنید.

جالب است بدانید یکی از مشکلاتی که در طول مدت پرورش جوجه مرغ عشق پیش می آید، ترد کردن جوجه مرغ عشق توسط مرغ عشق ماده است. یکی از علل این مسئله فقدان غذا در قفس است چرا که در حین عظیم کردن جوجه مصرف غذای مرغ عشق ها چند برابر می گردد، اگر با چنین موردی روبرو شدید، غذای بیشتری در قفس بگذارید و به آرامی جوجه را در دهانه لانه قرار دهید، در این حالت مادر جوجه را به درون لانه و به زیر شکم خود راهنمایی می نماید. اما اگر این اتفاق باز هم تکرار شد یا باید جوجه را در زیر شکم مرغ عشق دیگری که خود صاحب جوجه است، قرار دهید و یا اینکه خودتان نقش مادر را برایش ایفا نموده و آن را عظیم کنید.

همچنین توجه داشته باشید، نگه داشتن والدین با جوجه مرغ عشق 2 ماه به بالا، باعث می گردد آن ها به جان یکدیگر افتاده و ظرف 3 الی 4 روز یکدیگر را بکشند. پس قبل از دو ماه قفس تازه ای مهیا کنید.

برگرفته از: کتاب اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق

منبع: ستاره

به "نحوه پرورش جوجه مرغ عشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پرورش جوجه مرغ عشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید